Sabri Fejzullahu
NË ENCIKLOPEDI

Fshatarja ime

redakto
Fshatarja ime
------------
Ishim fëmijë të lindur në një stinë
Fshatarja ime, mike e rinisë
Jeta është grackë, mjaltin e bën pelim
Mbesim veçse rob të dashurisë
Jeta është grackë, mjaltin e bën pelim
Mbesim veçse rob të dashurisë

As unazë, as dasëm me flamur
Thëllënza ime, ëndërr e pashpresë
Edhe pse kurrë, ne nuk u prekëm kurrë
Ne në shpirt, lidhëm kurorë e besë
Edhe pse kurrë, ne nuk u prekëm kurrë
Ne në shpirt, lidhëm kurorë e besë

Sa e bukur ish, me vellë
Atë ditë shiu, mu në Maj
Isha i strukur nën ombrellë
Mysafirë në dasmën e saj

Sa e bukur ish, me vellë
Bëja be, se s'do te qajë
Por kot fshehësha nën ombrellë
Mua më lagte loti i saj

Edhe pse kurrë, ne nuk u prekëm kurrë
Ne në shpirt, lidhëm kurorë e besë
Edhe pse kurrë, ne nuk u prekëm kurrë
Ne në shpirt, lidhem kurorë e besë

Sa e bukur ish, me vellë
Atë ditë shiu, mu në Maj
Isha i strukur nën ombrellë
Mysafirë në dasmën e saj

Sa e bukur ish, me vellë
Bëja be, se s'do të qajë
Por kot fshehësha nën ombrellë
Mua më lagte loti i saj

Sa e bukur ish, me vellë
Atë ditë shiu, mu në Maj
Isha i strukur nën ombrellë
Mysafirë në dasmën e saj

Sa e bukur ish, me vellë
Bëja be, se s'do të qajë
Por kot fshehësha nën ombrellë
Mua më lagte loti i saj
Teksti : Ilir Berani
Orkestrimi : Xhevdet Gashi
Muzika : Ilir Berani
Këndon : Sabri Fejzullahu

Merrma shiun e Prishtines

redakto
Merrma shiun e Prishtinës
-------------------------
Merrma shiun e Prishtines,
Pika pika mbushe n'gote
Ma dergo me lotin tend
Ta pij large diku ne bote

N'kte qytet, ku shpesh bjen shi
Si ta kthej serish nje vere
Kur te laget floku e faqja
Gushes sate ti marre ere

Pika e lotit te ra ne faqe
Dhembja jote, me dhimbi mua
Ku kam dhene dhimbjet e mija
morra n'gjokes dhimbjet e tua

Hapi krahet shpirti im
Fluturo o mbi kujtime
S'pas kam dite, qfare bukurije
pas kam pase ne doren time
S'pas kam dite, qfare bukurije
pas kam pase ne doren time

Merrma shiun e Prishtines,
Pika pika mbushe n'gote
Ma dergo me lotin tend
Ta pij large diku ne bote

N'kte qytet, ku shpesh bjen shi
Si ta kthej serish nje vere
Kur te laget floku e faqja
Gushes sate ti marre ere

Hapi krahet shpirti im
Fluturo o mbi kujtime
S'pas kam dite, qfare bukurije
pas kam pase ne doren time
S'pas kam dite, qfare bukurije
pas kam pase ne doren time
Teksti : Faruk Tasholli
Orkestrimi : Xhevdet Gashi
Muzika : Xhevdet Gashi
Këndon : Sabri Fejzullahu

Sytë qiellor

redakto
Sytë qiellor
------------
Syt qiellor aq të bukur
Asnjëherë s´më kan gënjyer
Sy valë deti kaltërsie
Shpirtin time kan thyer

Jo s´di ku zhduken
Ndoshta n´kaltërsi
Ne mendimet t´mia
Sjellin dashuri

Thellë në shpirtin ti depërtojnë
Për dy sy qiellor që ndezin zjarr
Dimri s´më vret, vjeshta s´më thanë
Pres një pranverë e pres me mall
Zemrën ma kan marr
Teksti: Armend Fejzullahu
Orkestrimi: Edmond Zhulali
Muzika : Edmond Zhulali
Këndon : Sabri Fejzullahu

Moj e mira e Besianës

redakto
Moj e mira e Besianës
----------------------
Kur kam qenë une djalë i ri
E si rashë në dashuri
Nuk më ndalte as shi as borë

Nuk kalon kjo mgrohtësi
Ende më përvëlon në gji
Prushi i zjarrit rinor

Ref:

Ujtë e Llapit e kam pi
Eh më dogjën buzët e saja
Rashë në dashuri moj bukuri e hanës
Moj e mira e Besianës

Posa doli me duvak
Zemra ime mu dogjë flakë
Dhe kjo jetë me të më duket pak
Teksti : Ilir Berani
Orkestrimi : Xhevdet Gashi
Muzika : Ilir Berani
Këndon : Sabri Fejzullahu

Në mes baltinës së paemër

redakto
Në mes baltinës së paemër
---------------------------
Ku mu trete ku më ike
O moj ti me sy të zi
Ikje ndjekje plojë biblike
Më morrën mua të morrën ty

Rent një tren oh, si n'baladë
Mbush me lot e psherëtime
Perendi të qofsha falë
Si duron tokën që nxinë

Mike moj, lëngon një zemër
Në ç´adresë ti kë zën'vend?
Mes baltinë së paemër
Bor'ë e vdekjes po më çmend

Fund'i marsit, fillim prilli
Shiun plumb e hedh mbi supe
N'labirite të mendimit
Ti m'u trete, ti më humbe

A ka zot që në qiell të lartë?
Ku janë engjujt perendi?
Si durojnë këtë tokë me baltë
Që tretë shpresat nji nga nje

Mike moj, mori mike
Bëj sehirë natën pa hënë
N'shteg kujtimit i vë pritën
Për një lot të syrit tënd
Teksti : Adem Gashi
Orkestrimi : Xhevdet Gashi
Muzika : Xhevdet Gashi
Këndon : Sabri Fejzullahu

Mos i leni dritat fikur

redakto
Mos i leni dritat fikur 
------------------------
E jetuam errësirën
Ndonëse ëndërruam dritën
Merituam më të mirën
Që prej kohësh e pritëm

Një shkëndi na flakëroj
Nga duart tona ranë zingjirët
Një ngrohtësi na shejtërooi
Se zoti i don të mirët

Ref:
Mos i leni dritat fikur
Edhe nata le të ndizet
Sepse stinet e mërzisë kan ikur
E të lumturisë po nisen

Mos i leni dritat fikur
S'dua t'ju dëgjoj të heshtur
Se në jetë, më jetë ju kam pritur
T'ju shikoj të buzëqeshur
Teksti : Ilir Berani
Orkestrimi : Xhevdet Gashi
Muzika : Ilir Berani
Këndonë : Sabri Fejzullahu

Me dashje të harrova

redakto
Me dashje të harrova
---------------------
Të kam dashur sikur buza fjalet
Me zili si lulja lulen vështrova
Të kam puthur siç mund të puthen zjarret
Por një ditë me dashje të harrova

Cila zemrër nuk e njohu ndarjen
Në rini a ndoshta dtëve të stërvona
Dhe pendim era ja çon valëve
Në një det ku mbyten puthjet tona

Ref:
Shpesh pendimi si litar
Më shtrëngon e nuk më mbytë
Rrojmë largë si magjistar
Në harrimin tonë magjik
Jo nuk ishte faji yt
Jo nuk ishte faji im
Prandaj njerëzit te kjo botë
Thonë se faji është jetim
Teksti : Gjokë Beci
Orkestrimi : Xhevdet Gashi
Muzika : Shkumbin Kryeziu
Këndon : Sabri Fejzullahu

Hej ai det i syrit tënd

redakto
Hej ai det i syrit tënd
------------------------
Hej ai det i syrit tënd
Copë qielli në stuhi
Kush të pa e nuk u çmend
Cili s'ra në dashuri

Hej moj zanë ti bijë e diellit
Larë me ujë të shtrirë dëbore
Më përvëlove n'mes të dimrit
Veç një natë ndejte e shkove

Ref:
I harrove trëndafilat
Që i mbolla n'kopshtin tonë
Si një hije ti ke tretur
A je gjallë a po ke vdekur

Shkoj tek vendi i takimit
Rreth e rotull vetëm heshtje
Një gulqim i rëndë trishtimei
Si pa dashur del prej meje

Pres pranverën t'ma kthej mallin
Që i ngrirë m'ka mbetur n'sy
Pres me lotë mes trëndafilash
Që i mbolla bashk'me ty
Teksti : Agron Rexha
Orkestrimi : Edmond Zhulali
Muzika : Edmond Zhulali
Këndon : Sabri Fejzullahu

Takimi me shoqen e studimeve

redakto
Takimi me shoqen e studimeve
-----------------------------
Shumë vjet kaluan që s'ishim parë
Si ti harroj këto vrragë mbi ty
Më vie për të klithur e për të qarë
Shumë më mirë mos t'kisha sy

Mbi flokë t'kishte rreshur borë
Rruhat të loznin nëpër fytyrë
Ku jan ata sy ku ajo dorë
Pse zëri të paska tjetër ngjyrë

Ti ke qenë simbol i bukurisë
Krijuar nga dorë hyjnore
Ndaj i besoja amshueshmërisë
Dhe të tillë të kujtoja prore

Kohë e egër kohë tinzare
Gjurmë që paska lënë mbi ty
Shumë më mirë t'mos kisha takuar fare
Shumë më mirë t'mos kisha sy
Teksti : Arif Demolli
Orkestrimi : Xhevdet Gashi
Muzika : Xhevdet Gashi
Këndon : Sabri Fejzullahu

Hajde ti

redakto
Hajde ti
-----------------------------
Këto naze sa ri du
Ti vashë je për mu
Fjalën vet ma ki dhanë
Nuk pyes as babë as nanë
Për ty zemra m´rrah
Mos hyn me mu n˙gjynah
Ne dy jemi nji
Sa mirë sa bukuri.

Ref:
Hajde, hajde, hajde ti
Është koha për dashuni
Zemra ime vetëm ty
Të dua si sytë e mi
Kjo dynja pa sefa
Kuptim as lezet s´ka
Ajo është mrekulli
Kur ka plot dashuri

Syt e tu po shkëqejnë
Mua po më rrëmbejnë
Ti je vetëm për mua
Se din se sa të dua.

PEP i Këngës


Teksti : Avni Qahili
Orkestrimi : Maki
Muzika : Maki
Këndon : Sabri Fejzullahu

Hyn në valle mori çikë

redakto
Hyn në valle mori çikë
--------------------------
Hajde qofshit pa merak
Hyn në valle e luaj pak
Hajde çohu mos ki dert
Zemra ime po ju thërret

Dalngadal e dalnadal
Hyn në valle mori djal
Hajde se mu ke ba pikë
Hyn në valle mori çikë

Ne do t´luajmë do t´pimë
Deri n´sabah këtu do t´rrimë
Ne do t´luajmë e këndojmë
Valle shqipe do t´vallzojmë.

Hajde çohu mos ki dert
Sonte malin e bëjmë det
Hajde çohu vllaznilëk
Ku do në botë jema bollëk.

Copë nga PEPiK-ës

Teksti : Avni Qahili
Orkestrimi : Maki
Muzika : Maki
Këndon : Sabri Fejzullahu

Vallë si qenka dashuria

redakto
Vallë si qenka dashuria
-------------------------------------
Thonë se vyshket dashuria
Thonë se ajo le vetëm ca gjurmë
Por tek unë po shtohet dita-ditës
Për çdo natë mbetem pa gjumë
Të kërkojë unë në përrallë
Të kërkojë në poezi
Ku je humbur, ku je tretur
Sa i mjerë pa ty kam mbetur
Jo nuk mundem dhe po të dua
Mbi kujime të kaloj
Për çdo ditë fjalën ma thua
A thu, një herë të t´takoi
Vallë si qenka dashuria
të jep frymë pastaj të mbytë
Pak e nxehë e me shumë akull
Fala t´mbetet në fyt

Thonë se koha shëron plagët
Thonë të gjithë se një ditë do kalon
Por tek unë po ndodhë krejt diçka tjetër
Dita ditës më shumë më rëndon.
Teksti : Avni Qahili
Orkestrimi : Maki
Muzika : Ilir Shaqiri
Këndon : Sabri Fejzullahu

Nuk jetohet në kujtime

redakto
Nuk jetohet në kujtime
---------------------------------
Në këto çaste më ikin fjalët
Dhe ky terr po më mbyt
S´kam askë të ia qaj hallet
Dhe çdo fjalë mbet në fyt
Kurrë nuk dita ç´është lumturia
Kurrë në jetë nuk e kam shijuar
Tërë këto vite dashunova
Mirëpo kush s´më deshti mu.

Ref.:
Se kupton askush këtë dhëmbie
Se nuk është në lëkurën time
Se si shpirti po më shmbet
Nuk jetohet me kujtime
Se kupton jo se kupton
Mijëra netë të jesh i zgjuar
Këtë veç unë mund ta di 
Dhe zemra ime e robëruar

Pse gjithëçka është kundër meje
Faj askujt si kam në botë
Çdo herë desha mirësinë
Por fitova vetëm lotë
Kurrë nuk dita ç´është lumturia
Kurrë në jetë nuk e kam shiju
Tërë këto vite dashurova
Mirëpo kush s´më dashti mu.
Teksti : Avni Qahili
Orkestrimi : Maki
Muzika : Maki
Këndon : Sabri Fejzullahu

Këmbëzbathur eja

redakto
Këmbëzbathur eja
-----------------------------
Moj drenushë
Nuk mundet askush
Ti ndal, fjalët e hallkut
Fjalët i merr era
Ti mos ju beso

Moj drenushë
Unë po digjem prush
Po të pres te parku
Ti mos u vono

Nuk ka gëzof që ngrohë
Shpirtin tim të ftohtë
Nuk ka shi që e lagë
Buzën time të etur

Për inat dilë moj në këtë natë
Lëshoj flokët
Këmbzbathur eja 
Zbuloje pakë 
Shtratin tëndë të gjatë

Le t´digjet dynjaja
Le t´bëhet hataja
Pse ta fshehim dashurinë
Nga njerzit smirëzi
Që t´dashurojnë nuk dinë.

Copë nga PEPiK-ës

Teksti : Ilir Berani
Orkestrimi : Maki
Muzika : Ilir Berani
Këndon : Sabri Fejzullahu

Shërbëtor i këngës

redakto
Shërbëtor i këngës
-----------------------------
Moj rini
Me këngë të përshëndes
Ti dhe natën 
E kthen në mëngjes.

Anë e mbanë botës
Unë i rashë
Kundë rini
Ma t´bukur s´pashë.

Ti e kall
Zjarrin n´Skënderaj
Ti e ngrit
Flamurin n´Ferizaj
Po k´saj mbramje
Kush i dha hijeshi
Veç ti moj rini.

Unë këndoj
Për ju rini
Hidhni valle
Le të digjet shamia
Ju më bëni
Veç më t´ri
O frymëzim
T´këngëve të mia

Unë këndoj
Për ju rini
Fluturojmë mbi 
Krahët e thëllënzes
Juve ju kamë mbretëri
Unë për ju jam
Shërbëtorë i këngës.

Copë nga PEPiK-ës

Teksti : Avni Qahili
Orkestrimi : Maki
Muzika : Ilir Berani
Këndon : Sabri Fejzullahu

Unë të dua ashtu si je

redakto
Unë të dua ashtu si je
-----------------------------
Më je larguar
S´di gjë për ty
Më ke harruar 
Jetj n´vetmi
T´kam quar t´fala
Moj e pabesë
T´falat s´mi ktheve
E unë po pres
Po tretem e po lutem
Vetëm për ty

Ref.:

Nëse tjetri të braktis
E askund s´ke ku me shku
Falë të qofshin krejt gabimet
Ec te në se shumë të du
Nëse malli të kaplonë
Pa më thirrur mos e le
Dije se ke një njeri
Që të do ashtu si je.

Ditën që u ndamë
U humbe krejt
Kot të kërkova
S´munda me t´gjet.
Teksti : Avni Qahili
Orkestrimi : Maki
Muzika : Maki
Këndon : Sabri Fejzullahu

Kush i lanë vite e mia

redakto
Kush i lanë vite e mia
-----------------------------
Kur një ditë 
Do t´kthehesh papë tek unë
Mbasi ke humbur 
N´gjith atë botë
E përbuzur dhe pa krenari
Kokë ulur e në sy
Të pikojnë lot

Kush mi lanë viete e mia tash
Kush më kthenë buzëqeshjen që kam humb
Kush mi kthen netët e gjata mu
Shumë vite kaluan e tash është vonë

Mik të ngusht tash
Kam vetminë
E pikëllimin e kam vëlla
E dashnore kam ngushëllimin
Mos u kthe se s´dua me t´pa

E di mirë si shkova kur u ndamë
Ti e di sa lot kam derdh për ty
Sot po kthehesh 
Dhe po kërkon ndiesë
Harrove kur më shkele n´besë.

Copë nga PEPiK-ës

Teksti : Avni Qahili
Orkestrimi : Ilir Tolaj
Muzika : Ilir Tolaj
Këndon : Sabri Fejzullahu

Ti ke emrin lumturi

redakto
Ti ke emrin lumturi
-----------------------------
Ishte e bukur ajo ditë
Kur u pamë e u dashurum
Të shëndrisnin ata sy
Ata sytë e tu të shkrumë
Ti më bën të jem i ri
Ti më bën të kem fuqi
Ti ke emrin lumturi
E gjithë bota le ta di.

Ref.:
Ti më je si pranëverë
Në çdo stinë ti për mua çelë
Ti më je margaritar
Më bën të ndjehem krenar
Ti më je një botë e tërë
Më je yll e më je hënë
Ti më je are flori
Më je dritë e syve të mi.

Ishte i bukur ai çast
Kur të pashë e u bën ne bashkë
Që atë ditë në sytë e mi
Nuk ka lotë por dashuri
Ti më bën të jem i ri
Ti më bën të kem fuqi
Ti ke emrin dashuri
E gjithë bota le ta di.
Teksti : Avni Qahili
Orkestrimi : Ilir Tolaj
Muzika : Ilir Tolaj
Këndon : Sabri Fejzullahu

Në ëndërr

redakto
Në ëndërr
-----------------------------
Në ëndërr
Shpesh më shfaqesh ti
Plot gaz, jetë e lumturi
Plot mirësi e plot nur
E plot magji krejt si dikur

Pastaj nuk vi dot në vete
Nga misteri i kësaj jete
Përse harresa nuk të merr
Përse më bëhesh më mister

Kur u vyshka bukuria
Pse aq zbehka dashuria
Përgjegjen se gjej askund
Përqaf vuajtjen e pafund

Pse s´thashë të du
Sa ishe këtu
O pse s´thash të du
Sa ishe këtu

Edhe kur krejt i kam me grat
E s´kam kohë as për gjumë
O më eja në ëndërr për çdo natë
Dhe le të vuaj dhe më shumë
Dhe le të vuaj dhe më gjatë
Se ndryshe nuk mund t´kem gat
E nuk kam tjetër fat

Copë nga PEPiK-ës

Teksti : Arif Demolli
Orkestrimi : Ilir Tolaj
Muzika : Ilir Tolaj
Këndon : Sabri Fejzullahu