Grupi
'Alboys'
NË ENCIKLOPEDI

Ëndërr e vjetër

redakto
Ëndërr e vjetër
------------
Në ëndërr unë pashë 
Nje dasëm ne varreza 
Në mes qëndronte prifti 
Dhe krushqit me të zeza

Unë rrija dhe vështroja 
Por s'po e besoja
Se në mes të ferrit
Tani po qëndroja

Shija në varreza
Shumë kafka të pështira
Dhe më dukej vetja 
Midis egërsirash

O Vdekje...
Kërkon të më gënjesh
Në parajsën tënde
Do të më rrëmbesh...

Ja gjithcka mbaroi
E ç'do gjë u shua 
Nusja edhe dhëndri
Në eshtra u shëndruan

Por shoh vec nje hije
Qe gjithcka rrethon
Mbulon trupat e njerezve
Cdo gje mbizoteroi!
Teksti: Nikolin Meksi
Muzika : Pol Milo
Këndon : Alboys


Stacioni i fundit

redakto
Stacioni i fundit
------------
Me k'të tren që po shkon 
Sot po iken dhe ti 
Ndoshta kurre më s'do ta shoh
Unë shpirtin tim
Nuk ka zot që ti ndaloj
Lotët e mi

Tek stacioni ku do zbresësh 
Do kujtosh se jam me ty
Do të gjesh aty shumë njërëz
Por s'do të gjesh jo sytë e mi 
Mos i kthe jo hapat prapa
Ti ke ikur përgjithnji
Sa herë që të marrë malli
Tek Stacioni do të vij

Të percolla me lot 
Që më rridhni nëpër sy
Casti fundit na mundon 
Treni Shkon
Casti fundit na mundon
Treni shkon 
Orkestrimi: Pol Milo
Këndon : Alboys


Nuk dua të shkoj

redakto
Nuk dua të shkoj
------------
St1
Te ndjej tek afrohesh
Degjoj kur therret emrin tim
Erdhi momenti te njihemi
Erdhi momenti qe e prisja me padurim

Muret po mbyllen dalengadale
Zhurmat fillojne te degjohen shume larg
Tashme te shoh te shoh me qarte
Jemi te vetem te izoluar ne kete park

bridge1
Diku eshte nje rruge per mua
Dikush duhet te me ndihmoje 
O zot nese ekziston 
Te lutem me bej te kuptoj

Ref.
Ndihem i qete 
Kjo eshte hera e pare
Do te jemi te dy
Gjithmone te pa ndare

Ti erdhe tek une
Frika mbaroi
Dua te rri me ty
Nuk dua te shkoj

St1...
bridge2
E di qe ferri po hapet per mua
E di qe jeta po mbaron
Lotet qe bien nga syte e trishtuar
Nuk di ku perfundon
Teksti: Petrin Tomori
Muzika : Petrin Tomori, Pol Milo
Këndon : Alboys


Ndryshon ngadalë

redakto
Ndryshon ngadalë
------------
Në rrezet e diellit ngrohem cdo ditë
Përplasen pas meje ato çuditërisht
Kur i shoh tregohem indiferent
Dhe se vras mendien për askënd

Diçka brënda ndryshon ngadalë
Si fryma që harxhon
Ajrin thith me sekonda që ikin 
Ndjen se jeton...

Indiferent ndaj përgjegjësive
Kërkon cdo gjë më shumë
Dhe nga dita që kalon
Nuk pranon mërzitje kurrë

Cdo ditë duket sikur përmisohet
Cdo ditë është njësoj 
Cdo vit duket sikur largohet
Cdo ditë... vitet kalojnë

Në hijet e fshehta strukem sërisht
Njërëzit nuk i kam dhe shumë miq 
Teksti: Pol Milo
Muzika : Pol Milo
Këndon : Alboys


Realitet apo... iluzion

redakto
Realitet apo... iluzion
---------------------------
Tmerri qe po shoh mjafton per gjithcka
Erresira dhe ankthi rikthehen serisht

Terrori qe mbizoteroi po shuhet dalengadale
Nuk e di nese kam vdekur apo jam ngjallur prape...

Nata serisht po bie ne kete qytet
Erresira fillon te mbuloje cdo gje
Qendroj i vetmuar duke te pritur ty
Dritat fiken ngadale ne horizont

Kerkoj te mbrohem nga frika qe vjen
Kerkoj te fshihem nga ndjenjat e mia
Nuk arrij te gjej pak qetesi

Nje oshetime e frikshme theu qetesine
Gjuhe flake ndricuan horizontin e larget

Mundohem te shoh, o vdekje
Nuk te shquaj ne gjithe k'te mizerje
Shpresoj te takohemi dhe gjithcka te mbaroje

Ja ku jemi te dy te vetem ,perseri une dhe ti
Ndjej duart e tua te ftohta mbi trupin tim

Pse duhet te ishte kjo rrugezgjidhja
Pse duhet te isha une i perzgjedhuri
Nuk e di si do jete me pas

Tmerri qe po shoh mjafton per gjithcka
Erresira dhe ankthi rikthehen serisht
Terrori qe mbizoteroi po shuhet dalengadale
Nuk e di nese kam vdekur apo jam ngjallur prape...

Këndon : Alboys


Destroy the enemy

redakto
Destroy the enemy
----------------
Breaking bones screaming terror
Red tears runinnig through my face...

I ride the horse of freedom
In the forest full of slaves
The night burning before me
I cut the chains of death

The crown rolling to the ground
The king's head over there
Break bones screaming terror
Red tears running through my face

Destroy the enemy below
Destroy the enemy below

I ride the wings of fortune
I spoke the words again
Gjergj Araniti is here with us
Marin Barleti has wrote for him
The king's head to the ground
The crown rolling over there
Breaking bones screaming terror
Red tears running through my face 
Teksti: Pol Milo
Muzika Pol Milo
Këndon : Alboys


Ikje në errësirë

redakto

Stampa:Ikje në errësirë