Dallime mes rishikimeve të "Tokajon/Çanta magjike e Gjeografit"

ska përmbledhje të redaktimeve
No edit summary
No edit summary
* '''Higrografi'''
Hidrografi është instrument që hynë në çanten magjike të gjeografëve të specializuar për matjen e ndryshimit të lagështisë së ajërit.
*'''Kompasi (Busolla)'''
Kompasi ( Busolla) është instrument që hynë në çanten magjike të gjeografëve të specializuar dhe mjet i pa zavendsueshëm që shërben për orientimin e hartës dhe në teren.
[[Figura:Kompas Sofia.JPG|center|300px]]
*'''Kurvimetri '''
Kurvimetri ështëinstrument që hynë në çanten magjike të gjeografëve të specializuar i cili iu shërben pë matjen e larësive për gjat vijave pak të lakuar në mënyrë direkte.
350

edits