Dallime mes rishikimeve të "Tokajon/Planeti/4"

440 bytes added ,  13 vjet më parë
 
=====Nga vije emri i Atlasit?=====
{{dygishta}} Atlasi është një libër i hartave - përmbledhe e hartave. Emri ''Atlas'' për këtë libër është popullarizuar ndër gjeografët evropian në shekullin e XVI-të. Në faqet e librave të till të asaj kohe, shpesh paraqitej vizatimi i të ''lanutit nga Ati'' (''Atlasit'') - si figurë nga mitologjia e grekëve të lashtë. Sipas legjendës ''i lanuni nga Ati (Zoti) ishte mallkuar që të bartë qiellin mbi supe''.
 
=====Ku është dallimi në mes të hartave fizike dhe hartave poltike?=====
10.849

edits