Dallime mes rishikimeve të "Tokajon/Planeti/4"

35 bytes removed ,  13 vjet më parë
 
=====Pse mendonin se toka është një rrafshë?=====
{{dygishta}} Moti, shumë njerëzi kanë besu vetëm atë çka kanë pa me sy. Kështu ata edhe besonin që toka është krejt rrafshë - një rriskë - rrethë së cilit barkat lundrojnë. Po nëse barkat shkonin më largë se ''skajet e rriskës'' atëheër binin ''në humbnerë''. Grekët e lashtë dhe kinezët që në antikë e kishi kuptuar që toka është e ''rrumbullakët''. Si duket ata kanë besu si të tjerët, - atë që kanë parë me sy. AtaKur besoninvëzhgohen se toka është e rrumbullakët pasianijetkur vëzhgonin anijet qëi afroheshinafrohen bregdetit - ''së pari në horizont, së pari duket shtylla e anijes dhe, pastaj vije duke u dëftuar barku i anijes''.
 
=====Nga vije emri i Atlasit?=====
10.849

edits