Dallime mes rishikimeve të "Tokajon/Planeti/4"

765 bytes added ,  13 vjet më parë
 
=====Si pasqyrohet toka me përmasa reale në letër?=====
{{dygishta}} Unë mendojë që pasqyrimi mund të bëhet nëpërmjet thjerrëzave, ngjajshëm si tekë fotoaparati i dorës. I vetmi ndryshim duhet të jetë se thjerrëzen e fotoaparatit të dorës e lëvizë njeriu drejtë për drejtë, atë të makinës së satelitit njeriu duhet që së pari të komandojë makinen e satelitit në vendin e duhur dhe pastaj të merr në cakë dhe të shkrepë. Por edhe pa satelit njerëzit kanë gjetur zgjidhje. Kanë marrë një sferë të ndrydhur, po si planeti. Po nëse e merr një portokallë dhe fillon të vizatoshë kopjen e hartës së letrës do të mendoshë që diçka nuk është në rregull. Disa veti janë pasqyrime reale, disa të shtrembëruara edhe pse mua më duket që planeti ynë është fotogjenë.
 
=====Si prodhohen sot hartat?=====
=====Pse Grinlanda është aq e madhe?=====
10.849

edits