Dallime mes rishikimeve të "Tokajon/Planeti/1"

No change in size ,  10 vjet më parë
v (Skeda Topographic90deg_N0E0.png u largua pasi që është shlyer nga Commons prej Fastily)
 
=====Sa planetë janë?=====
{{dygishta}} Për rreth e rrotull diellit, sillen nëntë planetë. Më së afërmi diellit ndodhet Merkuri, pakë më larg ndodhet Afërdita prapa të cilit gjendet Toka jonë, Marsi, Jupiteri, Saturni, Urani, Neptuni dhe në skaj të sistemit diellorë ndodhen edhe disa trupa qiellorë e ndër ta Plutoni deri vonë nga shkencëtarët është llogaritur si planet. Këto planetë, në net të errëta mund të shihen në qiell, sisa pikahe ndriçuese,sillet potoka sirreth yjet.diellit
 
=====Po yjet tjerë, kanë planetë?=====
Anonymous user