Dallime mes rishikimeve të "Tokajon/Njeri e kufi/1"

v
 
===== Sa është e madhe Afrika? =====
{{dygishta}} Kontinenti afrikan zë një sipërfaqe prej 30 milion kilometravekilometra katrorë. Në këtë hapësirë lirisht mund të hynin Amerika veriore dhe Evropa. Nga veriu në jug zgjerohet deri në gjerësi prej 8000 kilometrave, nga lindja në perëndim mbi 6000 kilometra. Me këtë sipërfaqe, Afrika radhitet si kontinenti i tretë në planet - pas Azisë dhe Amerikës.
 
===== A është Afrika, xhungël e madhe ? =====
4

edits