Dallime mes rishikimeve të "Vitviteja/Pjetër Bogdani"

ska përmbledhje të redaktimeve
No edit summary
No edit summary
</pre>
|}
<br clear=all>
 
==1625==
<s>
* rreth 1625 - Në Gur të Hasit, një fshat i Kukësit, lind Pjeter Bogdani. (Ungji i tij Andrea Bogdani, edhe ai klerik i lartë (kryepeshkop i shkupit), ishte marrë me lëvrimin e gjuhës sonë, kishte hartuar në gjuhën shqipe edhe një gramatikë të latinishtes, madje kishte mbajtur në Kosovë edhe një shkollë ku mësohej gjuha shqipe.)</s>
==1630==
* Në Guri të Thatë të Hasit lind Pjetër Bogdani, nipi i Andrea Bogdanit.<ref name=GJSH> <tt>GJUHA SHQIPE <small>PËR TË HUAJ DHE SHQIPTARËT JASHTË ATDHEUT</small> fq.261-262</tt> Autor: Gj. Shkurtaj dhe E. Hysa. Sh.B. TOENA, Tiranë 2001. ISBN 99927-1-454-9</ref>
679

edits