Dallime mes rishikimeve të "Tokajon/Planeti/1"

ska përmbledhje të redaktimeve
No edit summary
No edit summary
{{dygishta}} Vërtetimi i ekzistimit të planetëve jashtë sistemit tonë për shkak të largësisë është i vështirë. Ylli më afër diellit quhet ''Proksima Centauri'' dhe është katër vit-drite larg. Rrezes së dritës së lëshuar nga ''Proksima Centauri'', i nevojitet katër vite që të mbërrijë në tokën tonë.
 
=====Çka është shndritja eËe Tokës?=====
{{dygishta}} Për deri sa qëndronin në hënë, astronautët shihnin se si toka ''shndriste'' ngjyrshëm sikurse hëna kur shndritë natën. Për këtë flisnin për shndritjen e tokës. Yjet janë shumë të nxehtë dhe ndriçojnë vetë ndërsa planetët e bëjnë vetëm thyerjen e dritës së yjeve.
 
Anonymous user