Dallime mes rishikimeve të "Tokajon/Planeti/1"

105 bytes removed ,  12 vjet më parë
=====Çka ndikon hëna në tokë?=====
{{dygishta}} Forcat tërheqëse të Hënës d.m.th gravitacionin e Hënës, ne e ndiejmë gjatë gjithë kohës. Hëna është shkaktare e krijimit të ''baticës'' dhe ''zbaticës'' në tokë. Po ashtu, Hëna është përgjegjëse për ''zënien e diellit'' ashtu që një pjesë e Tokës futet nën hijen e Hënës.
po ashtu ndriqon token naten sepse rrezet e diellit biejn ne hene e hena i reflekton ne drejtim te tokes
 
=====Sa është e madhe toka?=====
2.797

edits