Dallime mes rishikimeve të "Tokajon/Planeti/3"

2 bytes removed ,  13 vjet më parë
 
 
=====Po çka është atëherë biosfera?=====
{{dygishta}} Me ''Biosferë'' shkencëtarët kuptojnë hapësirën që bota e gjallesave, gjegjësisht ajo hapësirë e planetit të cilën e zë ajri, uji dhe dheu. Në këtë hapësirë jetojnë kafshët, bimët dhe gjitha llojet e gjallesave si për shembull thermi-organizmat. Hapësirë të tillë me jetë ka vetëm toka jonë - së paku ndër planetët e sistemit diellorë.
 
=====Ku është korja më e trashë?=====
Anonymous user