Dallime mes rishikimeve të "Afrika veç e veç"

v
U zëvendësua DF-SD-01-00934.jpg me Limpopo.jpg
(duhet shpërdarë në 4-5 faqe dhe së bashku me të tjerat japin Bota veç e veç)
v (U zëvendësua DF-SD-01-00934.jpg me Limpopo.jpg)
|[[Figura:Mt Binga Mozambique.JPG|230px|left|Maja Binga]]Maja Binga
|-
|[[Figura:DF-SD-01-00934Limpopo.jpg|230px|left|Lipopol, në jug]]<hr>Lipopol, në jug
|}
:&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; '''Mozambiku''' ndodhet në Afrikën lindore me dalje në kanalin e Mozambikut (oqeanin Indian), në mes të Afrikës së Jugut dhe Tanzanisë.