Dallime mes rishikimeve të "Letër nga miku përtej oqeanit Atlantik"

ska përmbledhje të redaktimeve
(Faqe e re: I dashur Dr.Besnik Bardhi, Gjakove. Te falenderoj nga zemra per pershendetjen dhe linket qe me dergove per te pare ty dhe familjen tende ne fotografi, atje ne Gjakoven e bukur, te cilen...)
 
No edit summary
 
{|class="wikitable" align=center width="820px" style="border:1px solid #8898bf; border-top:0px solid white; padding:80px 80px 40px 80px; margin-bottom:1em; text-align:left;"
I dashur Dr.Besnik Bardhi, Gjakove.
|
Te falenderoj nga zemra per pershendetjen dhe linket qe me dergove
|-
per te pare ty dhe familjen tende ne fotografi, atje ne Gjakoven e bukur,
|
te cilen me Prizrenin, me Prishtinen, me Drenicen e Azem e Shote Galices,
<div style="text-align:center; padding:50px 0px 0 0px;"><font size="5">Letër nga miku përtej oqeanit Atlantik</font></div><br>
me Mitrovicen e Isa Buletinit kam enderruar ti shoh tere jeten.
<div style="border:1px solid #000000; border-top:5px solid #000000; padding:0px 0px 0 0px;"></div>
E prej thellesise se shpirtit vehten e uroj, qe zoti mos mi mbyllte syta
<div style="text-align:right; padding:10px 30px 0px 0px;"><font size="3">'''KOLEC TRABOINI<br>Boston 22 Gusht 2003 '''</font></div>
pa i pare keto vende tempuj te shqiptarizmes e pa i takuar, padyshim,
<div style="border:0px solid #000000; border-top:0px solid #000000; padding:50px 0px 0 0px;"></div>
me miqt e mi ne Kosove.
|-
Te kujtoj i dashur miku im Besnik, pikerisht ne ato kohra 1998-1999,
|align="justify" style="padding:0px 50px 0px 50px;"|
kur si margaritare ne drite te diellit shfaqeshib virtutet e vlerat e njerezve
<tt>
qe vertete e kishin ne zemer atdheun.
{{dygishta}}I dashur Dr.Besnik Bardhi, Gjakove.<br><br><br>
Mirepo zhvillimet gjithmone e kudo sjellin situata te reja ku dalin na siperfaqe
 
a breg te detit bashke me margaritare e plot e plot myshqe qe nuk kane kurrnji vlere.
{{dygishta}}Te falenderoj nga zemra per pershendetjen dhe linket qe me dergove per te pare ty dhe familjen tende ne fotografi, atje ne Gjakoven e bukur, te cilen me Prizrenin, me Prishtinen, me Drenicen e Azem e Shote Galices, me Mitrovicen e Isa Buletinit kam enderruar ti shoh tere jeten.
Jeta keto i ka, jo vetem tek ne por kudo ne bote, prandaj, nese shohim nje Shqiperi
{{dygishta}}E prej thellesise se shpirtit vehten e uroj, qe zoti mos mi mbyllte syta pa i pare keto vende tempuj te shqiptarizmes e pa i takuar, padyshim,me miqt e mi ne Kosove.
te mbuluar prej korrupsionit dhe prej vandalizmit politik e nje Kosove qe nga jashte
{{dygishta}}Te kujtoj i dashur miku im Besnik, pikerisht ne ato kohra 1998-1999, kur si margaritare ne drite te diellit shfaqeshib virtutet e vlerat e njerezve qe vertete e kishin ne zemer atdheun.
e nga brenda, po duan tia thajne palcen e trimerise e deshires per liri , kjo nuk duhet
{{dygishta}}Mirepo zhvillimet gjithmone e kudo sjellin situata te reja ku dalin na siperfaqe a breg te detit bashke me margaritare e plot e plot myshqe qe nuk kane kurrnji vlere. Jeta keto i ka, jo vetem tek ne por kudo ne bote, prandaj, nese shohim nje Shqiperi te mbuluar prej korrupsionit dhe prej vandalizmit politik e nje Kosove qe nga jashte e nga brenda, po duan tia thajne palcen e trimerise e deshires per liri , kjo nuk duhet te behet shkak te merzitemi se dalin myshqet siper margaritareve, se prap se prap e gjithesesi, vine dallge prej detit e tutje i shtyn myshqet pa vlere. E margaritari mbetet po ai e po aty mes te shkelqimit te veshtrimit te njerezve.Cilesite e idealisteve atdhetare nuk treten e nuk humbasin, kushdo qofshin ata, te historise apo te rrjedhave bashkohore.
te behet shkak te merzitemi se dalin myshqet siper margaritareve, se prap se prap
{{dygishta}}Te kujtoj me mirenjohje, pa dyshim, dhe ato letrat qe mi shkruaje nga ferri i luftes e qe une i percillja ne internet qe ti lexonin shqiptaret kudo ne bote per te ditur cfare tmerri po kalonte Kosova, nuk i heq nga mendja kurre.
e gjithesesi, vine dallge prej detit e tutje i shtyn myshqet pa vlere. E margaritari mbetet
{{dygishta}}Ashtu sic ke emrin Besnik Bardhi, te uroj ti qendrosh deri ne fund te jetes besnik bardhesise se zemres tende. Jane koicidenca emrash, por une te njoha ne nje kohe kur kjo koicidence nuk ishte e rastesishme dhe ti si doktor e si shqiptar patriot, tregove vlerat e njeriut njeriut human e atdhetarit te vertete.
po ai e po aty mes te shkelqimit te veshtrimit te njerezve.Cilesite e idealisteve atdhetare
{{dygishta}}Jane vlera per te cilat njeriu nuk duhet te mburret por qe e nderojne dhe respektojne ne syte e bashkatdhetareve, shokeve e miqeve, ne Shqiperi, Kosove e kudo ne Bote.<br><br>
nuk treten e nuk humbasin, kushdo qofshin ata, te historise apo te rrjedhave bashkohore.
Te kujtoj me mirenjohje, pa dyshim, dhe ato letrat qe mi shkruaje nga ferri i luftes
e qe une i percillja ne internet qe ti lexonin shqiptaret kudo ne bote per te ditur
cfare tmerri po kalonte Kosova, nuk i heq nga mendja kurre.
Ashtu sic ke emrin Besnik Bardhi, te uroj ti qendrosh deri ne fund te jetes
besnik bardhesise se zemres tende. Jane koicidenca emrash, por une te njoha
ne nje kohe kur kjo koicidence nuk ishte e rastesishme dhe ti si doktor e si shqiptar
patriot, tregove vlerat e njeriut njeriut human e atdhetarit te vertete.
Jane vlera per te cilat njeriu nuk duhet te mburret por qe e nderojne dhe
respektojne ne syte e bashkatdhetareve, shokeve e miqeve, ne Shqiperi,
Kosove e kudo ne Bote.
{{dygishta}}KOLEC TRABOINI
{{dygishta}}Boston 22 Gusht 2003
{{dygishta}}www.traboini.com
</tt>
|}
10.849

edits