Dallime mes rishikimeve të "Tokajon/Njeri e kufi/3"

=====Malet e Mel Gibsonit a janë të larta?=====
{{dygishta}} Malet e malësorëve skocezë në krahasim me bjeshkët tona nuk e meritojnë titullin ''Highlander''!? ''Bjeshka'' skoceze mezi arrijnë 1343 ''metërshin'' në majën e tyre të quajtur ''Ben Nevis''. Malet skoceze janë shumë të moçme dhe i ka gdhendur koha ndër miliona vite. Për këtë më të drejtë bjeshka skoceze quhen kodër.
=====Kush ja grabiti detit tokës?=====
{{dygishta}} Holandezi. Holandezët e njohur si pirat kur pushojë koha e piraterisë, ja grabiten tokën detit, çka do të grabitin kur t'i lëshojë bari!? Është më se e vërtet që gjysma e sipërfaqes së Holandës është tokë e detit. Këtë sipërfaqe e mbrojnë nga vërshimi i detit bigat e mëdha dhe të gjata ndërsa për tharjen e ujit që depërton përkujdesen pompat dhe një rrjetë e kanaleve. Në këtë tokë të grabitur, bujqit holandez mbjellin domatet e njohura si ''bomba uji'' dhe lulet e bukura - tulipanët.
| valign="top" width="300px" bgcolor=#ABCDEF|
<center>
10.849

edits