Dallime mes rishikimeve të "Tokajon/Njeri e kufi/3"

No edit summary
|
=====A është Evropa me të vërtet kontinent?=====
{{dygishta}} Evropa është kontinent edhe pse në shikim të parë i ngjanë një siujdhese të madhe të Azisë. Kuptohet e kemi fjalën për kontinentin Evropa pa predikime politike të "EvropësEuropës". Kontinenti ynë është ''një copë e tokës së Azisë'' sepse ndërmjet këtyre dy kontinenteve nuk ka det. Mirëpo këto dy kontinente janë të ndara me pengesa të shumta natyrore. Në mes tyre ndodhet vargmali Ural, lumi Ural si dhe deti Kaspik.
 
=====Cili është lumi më i gjatë evropian?=====
{{dygishta}} Vollga. Ky lum është 3531 kilometra dhe gjarpëron nëpër Rusin e ditëve tona dhe së fundi grykëson në detin Kaspik.
10.849

edits