Dallime mes rishikimeve të "Tokajon/Njeri e kufi/3"

ska përmbledhje të redaktimeve
(Faqe e re: <center><font face="Alba super" size="4" color="blue">Tokajon<br><br>Njeri e kufi</font></center> <div style="border:1px solid #8898bf; border-top:0px solid white; padding:0px 0px 0 ...)
 
No edit summary
{|class="wikitable" width="100%" style="background-color:white; color:brown ; font-size:100%;"
|
=====A është Evropa me të vërtet kontinent?=====
{{dygishta}} Evropa është kontinent edhe pse në shikim të parë i ngjanë një siujdhese të madhe të Azisë. Kuptohet e kemi fjalën për kontinentin Evropa pa predikime politike të "Evropës". Kontinenti ynë është ''një copë e tokës së Azisë'' sepse ndërmjet këtyre dy kontinenteve nuk ka det. Mirëpo këto dy kontinente janë të ndara me pengesa të shumta natyrore. Në mes tyre ndodhet vargmali Ural, lumi Ural si dhe deti Kaspik.
=====Cili është lumi më i gjatë evropian?=====
{{dygishta}} Vollga. Ky lum është 3531 kilometra dhe gjarpëron nëpër Rusin e ditëve tona dhe së fundi grykëson në detin Kaspik.
=====Pse Evropa perëndimore nuk ngrihet në dimër?=====
{{dygishta}} Ana gjeografike e perëndimit të Evropës nuk ngrihet për shkak të rrymës detare që gjeografët e quajnë rryma e ''Golfit''. Kështu edhe pse bie fjala, Norvegjia ndodhet në pjesët ku duhej që të ishte e ngrirë, kjo nuk ndodhë dhe në këto anë është shumë më ngrohtë se në anën përballë saj, në Amerikën veriore. Rryma e ngrohtë që vije nga gjiri Persik lëvizë nëpër oqean dhe kur vije pranë bregdetit të Evropës perëndimore, e ngrohë ajrin, ajër të cilën e fryn era në brendi të kontinentit.
 
 
| valign="top" width="300px" bgcolor=#ABCDEF|
10.849

edits