Dallime mes rishikimeve të "Tokajon/Njeri e kufi/1"

 
===== Cila është ujëvara më e njohur afrikane? =====
{{dygishta}} E njohur për një veçori vetjake të ujëvarave është ''Ujëvara Viktoria''. Në afërsi të kufirit, Zambi-Zimbabve, lumi Zambezi derdhet nga lartësia e ujëvarës Viktoria. Është ujëvara më e njohur afrikane, e lartë 108 metra dhe e gjerë 1,5 kilometra. Në lumin ku ''reshin'' pikatvijat e pikave të ujëvarës ngritëngritën stërpikat e ujit dhe ushtima e jehona e ujëvarës dëgjohet larg saj. Kjo ujëvarë e quajtur nga evropianët ''Victoria'' nga vendasit quhet ''Mosi-oa-tunja'' që në gjuhen shqipe do të thotë ''Rrufe tymi''.
 
===== Pse thahen rrafshnaltat afrikane? =====
10.849

edits