Dallime mes rishikimeve të "Tokajon/Njeri e kufi/1"

{{dygishta}} Nili. Nili është lumi më i gjatë afrikanë por edhe më i gjati në tokë. Pas tij vije lumi i ''Zairit'' – Kongos, ''Nigeri'' dhe ''Sambezi''.
 
===== Ku ndodhen "ujëvarat e TgelësTugelës"? =====
{{dygishta}} 5 ''Ujëvarat e Tugelës'' ndodhen në lumin Tugela, njëra pas tjetrës - varg. Më e larta e tyre kapë 410 ''metërshin'' dhe që të pestat bashkë kapin 947 ''metërshin''. Së bashku krijojë ujëvarën e dytë më të lartë të tokës.
 
===== A bie borë në Afrikë? =====
10.849

edits