Dallime mes rishikimeve të "Tokajon/Njeri e kufi/1"

No edit summary
 
===== Sa është e madhe Afrika? =====
{{dygishta}} Kontinenti afrikan zë një sipërfaqe prej 30 milion kilometrave katrorë. Në këtë hapësirë lirisht und të hynin Amerika veriore dhe Evropa. Nga veriu në jug zgjerohet deri në gjerësi prej 8000 kilometrave, nga lindja në perëndim mbi 6000 kilometra. Me këtë sipërfaqe, Afrika radhitet si kontinenti i tretë në planet - pas Azisë dhe Amerikës.
 
===== A është Afrika, xhungël e madhe a? =====
10.849

edits