Dallime mes rishikimeve të "Tokajon/Ujë e lumë/4"

=====Si krijohet "Ujëvara"?=====
 
=====Cila ujëvarë ëstë më e larta? =====
 
{{dygishta}} Ujvara më e lartë në botë është ajo e Viktorisë në lumin Zambezi në mes Zimbabvesë dhe Zambisë nëAfrikë. Ujvara është e gjerë 1.5 km, ndërsa e lartë 128 m. Është zbuluar nga hulumtuesi skocez Dejvid Livingstonnë vitin 1855 dhe e ka emru me emrin e mbretëreshës Viktorisë.
 
=====Cila ujëvarë sjellë më shumë ujë=====
350

edits