Dallime mes rishikimeve të "Tokajon/Planeti/4"

146 bytes added ,  14 vjet më parë
 
=====Nga vije emri i Atlasit?=====
{{dygishta}} Atlasi është një libër i hartave - përmbledhe e hartave. Emri ''Atlas'' për këtë libër është popullarizuar ndër gjeografët evropian në shekullin e XVI-të. Në faqet e librave të till të asaj kohe, shpesh paraqitej vizatimi i të ''lanutit nga Ati'' (''Atlasit'') - si figurë nga mitologjia e grekëve të lashtë. Sipas legjendës ''i lanuni nga Ati (Zoti) ishte mallkuar që të bartë qiellin mbi supe''. Pa miotologji i bije shkurt ''Ati im ma ka lënë e tashti ti merre e vazhdo pasi që të ka ardh dita, mos pyet kush është ky në fotografi.''
 
=====Ku është dallimi në mes të hartave fizike dhe hartave poltike?=====
10.849

edits