Dallime mes rishikimeve të "Tokajon/Planeti/4"

239 bytes added ,  13 vjet më parë
 
=====Si prodhohen sot hartat?=====
{{dygishta}} Kryesisht duke u bazuar nga të dhënat e rexhistruara nga fluturimi e sipër ose sateliti. Fotografitë e tilla japin të dhëna themelore për vendet dhe detërat. Deri në vitet e shtatëdhjeta pësrshembull, vetëm një çerekë i sipërfaqës së Perusë ka qenë i rexhistruar në hartat e saktësisë së lartë. Fotosatelitët, një punë të tillë e përfundojnë brenda tre minutave. Risia në këtë drejtim është përpilimi i hartave tridemensionale vizuale që na paraqesin gjendjen me saktësi deri në 10 kilometra. Për këtë qëllim përdorën radarët me rreze të ndryshme dhe për llogaritjen dhe përpnimin e të dhënave përdoren kompjutorë gjigant ose të vegjël të lidhur ndërmjet veti në lidhje vektoriale - një makinë e till harxhon rrymë sa banorët e Nju Jorkut, paramendo problemin e ajrosjes.
 
=====Pse Grinlanda është aq e madhe?=====
10.849

edits