Dallime mes rishikimeve të "Tokajon/Gur e pluhur/5"

 
=====A hapin gropa fontanat?=====
{{dygishta}} Si duket gropa nuk hapin. Por përderisa uji e shpërthenë sipërfaqen e tokës, pas veti sipërfaqja merr forma të ndryshme si të topit apo të grykës së ngjajshme me grykën e vullkanit - kraterin. Deri tek kjokëto formëforma, vije përshkakë se uji i hedhur në vete ka minerale ë cilat hedhen së bashku me ujin, dhe kur bien në tokë, uji thahet e mineralet si mbeturinmbeturina e tij ndryshojnë formën e sipërfaqes.
 
=====A është e mundshme gjallëria pa dhe?=====
10.849

edits