Dallime mes rishikimeve të "Tokajon/Ujë e lumë/3"

 
=====Cili është lumi më i gjatë?=====
{{dygishta}}[[Tokajon/Fjalorthi|Ekspert Gjeografi na shkruan]]:'' '''Nili''' (arabisht: النيل an-nīl), në Afrikë, është lumi më i gjatë në Afrikë dhe në botë. Lumin Nil e përbëjnë Nili i bardhë dhe Nili i Kaltër. Lumi ka gjatësi prej 6 672 km.''
 
=====Cili është lumë i ynë më i gjatë ?=====
10.849

edits