Dallime mes rishikimeve të "Tokajon/Ujë e lumë/4"

 
=====Çka quajë gjeografët "Bore" =====
{{dygishta}}Vala e baticës, d.m.th vala e krijuar si shkakë i gravitacionit të hënës. Kjo valë, shpeshë nga shkencëtarët dhe ekspertët për thjeshtim të gjërave thirret ''bore''. Një valë batice e till e njohur ngrihet në lumin britanik të quajtur Lumi Severen. Është diku dy metra e lartë dhe lëvizë me një shpejtësi prej 20 kilometrave në orë. Diku në Kinë, një lumë ka një valë batice edhe më të lartë - 7 metra.
 
=====Si krijohet moçali? =====
10.849

edits