Dallime mes rishikimeve të "Tokajon"

669 bytes added ,  13 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
 
{{dygishta}} '''Pse s´ka jetë në hënë ?'''
{{dygishta}} Premja tërthore e hënës është e gjatë vetëm 3476 kilometra. Forcat tërheqëse të qendrës së saj d.m.th forcat e gravitacionit janë gjashtë herë më të vogla se në tokë, këto forca tërheqëse nukk janë të afta që të mbajnë gazet në atmosferën e hënës. Për këtë atmosfera e hënës është pa ajër, dhe jeta pa ajër nuk është e mundëshme - së paku për njohurit tona.
 
{{dygishta}} '''A është hëna e moçme sa toka ?'''
{{dygishta}} Po. Hëna ka lindur në të njëjten kohë sikurse dielli dhe planetet e sitemit diellorë, pra diku para 4,6 miliar viteve. Një fillim ishte si një bos i gacave (top i zjarrët) nga
10.849

edits