Dallime mes rishikimeve të "Tokajon"

700 bytes added ,  13 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
(Faqe e re: <center><font face="Alba super" size="4" color="blue">Tokajon<br><br>Planeti Toka</font></center> <div style="border:1px solid #8898bf; border-top:0px solid white; padding:0px 0px 0 ...)
 
{|class="wikitable" width="100%" style="background-color:white; color:brown ; font-size:100%;"
|
{{dygishta}}[{{w|Trupi qiellor|Trupat qiellor]}} që sillen rreth {{w|ylloi|yjeve}} quhen {{w|planeti|planete}}. {{w|Toka}} jonë është një planettrup i till dheqiellorl që sillet rreth e rrotull diellit - një yll i madhësisë mesatare.
 
{{dygishta}}Sa planete janë ?
{{dygishta}}Përreth e rrotull diellit, sillen nëntë planete. Më së afërmi diellit ndodhet Merkuri, pakë më largë ndodhet Venusi prapa të cilit gjendet Toka jonë, Marsi, Jupiteri, Saturni, Urani, Neptuni dhe në skajë të sistemit diellorë ndodhen edhe disa trupa qiellorë e ndër ta Plutoni deri vonë nga shkencëtarët është llogaritur si planet. Këto planete, në netë të errëta mund të shihen në qiell sikurse si pika ndriçuese, po si yjet.
 
{{dygishta}}Po yjet tjerë, kanë planete?
{{dygishta}}Në gjithës ndodhen me miliona yje. Me gjasë disa nga ta kanë edhe planete.
10.849

edits